KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 14521005
nr 1452 1005
Arvid Fougstedt
(1888-1949), Sverige
Signerad, akvarell, Danskväll, 34x25, yttermått inklusive ram: 61x50 cm
Kondition: etikett a tergo, Svensk konstutställningen i Hamburg Lübeck och Berlin 1926,
Arvid Fougstedt, svensk målare och skultptör, född 1888 i Stockholm, död 1949.
Utrop:
8.000 kr
Såld:
7.200 kr
måndag 28 februari 2022
kl 18:49:45
6.200 kr
7.000 kr
- Klassiska
28 feb
Klassiska
Läs mer om Klassiska
Arvid Fougstedt
Läs mer om Arvid Fougstedt